Przyczyny anoreksji

Anoreksja jest zaburzeniem, które występuje dzisiaj coraz częściej. Zalicza się ją do poważnych chorób, którą charakteryzuje umyślna utrata masy ciała. Osoba chora na anoreksję nie przestaje się odchudzać nawet wtedy, kiedy jej organizm jest wyniszczony i ogólnie czuje się bardzo osłabiona. Anoreksja jest chorą, której ciężko jest zapobiec w momencie, gdy osoba ma do niej skłonności. Istnieje jednak kilka przyczyn pojawienia się anoreksji u konkretnych osób. Poznanie przyczyny daje nam możliwość szybszego zdiagnozowania problemu.

Przyczyny anoreksji są trudne do opisania i w gruncie rzeczy są bardzo sporne, właściwie od momentu, w którym opisano je po raz pierwszy wielu uczonych spiera się na ich temat. Część powstałych teorii wyklucza się wzajemnie. Część teorii podkreśla znaczenie czynników biologicznych, podczas, gdy inne koncentrują się na udziale środowiska rodzinnego oraz samej osobowości chorej osoby.  Wyróżnia się 4 znaczące kategorie czynników, które predysponują do wystąpienia anoreksji. Pierwszym czynnikiem są czynniki psychologiczne. Zalicza się do nich depresję, lęki, niską samoocenę, zaburzony obraz własnego ciała, perfekcjonizm, a także zbyt wysokie ambicje i poczucie odpowiedzialności.

Drugim czynnikiem są czynniki genetyczne, także te działające w okresie ciąży i okołoporodowym. Zaburzenia okresu karmienia we wczesnym dzieciństwie także mogą mieć duże znaczenie, a także choroby układu pokarmowego.  W przypadku anoreksji duże znaczenie mają także predyspozycje rodzinne, głównie specyficzne modele rodziny. Często następuje także przecenianie oczekiwań społecznych oraz wystąpienie alkoholizmu. Te czynniki znacząco podnoszą możliwość wystąpienia anoreksji. Także czynniki kulturowe mają wpływ na rozwój tego zaburzenia. Ideał szczupłej sylwetki jest uznawany za symbol seksu i sukcesu, do którego dąży każda kobieta. Silna presja ze strony otoczenia, która powoduje niezadowolenie i silną koncentrację na własnym wyglądzie.

Samo powstanie choroby może być wywołane bardzo silnym przeżyciem emocjonalnym np. śmiercią bliskiej osoby, rozwodem rodziców czy zmianą szkoły. Jeszcze do niedawna uważano, że anoreksja jest chorobą nastolatek. Statystyki jednak w tym momencie pokazują, że wyraźnie rośnie częstość jej występowania u osób powyżej czterdziestego roku życia. Anoreksja jest znacznie bardziej niebezpieczna dla osób w starszy wieku ponieważ trudniej jest otrzymać odpowiednią pomoc i leczenie. Specjalne oddziały są przystosowane do leczenia nastolatek, a niestety nie dla dorosłych kobiet czy mężczyzn. U dorosłych osób anoreksja przebiega także znacznie groźniej i znacznie szybciej dochodzi do powikłań narządowych oraz zgubnych skutków wychudzenia.